DİREKSİYON SINAVI TAKTİKLERİ
Direksiyon sınavını geçmek için dikkat etmeniz gereken tüm hususları bu yazımızda bulabileceksiniz. Ehliyet yazılı sınavından başarılı olan adayların önündeki son engel direksiyon sınavıdır.Yazılı ehlişyet sınavından yaklaşık olarak 2 hafta sonra direksiyon sınavı yapılır. Direksiyon sınavının ipuçlarını ve direksiyon sınavında yapılması gerekenleri bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik.

B Sınıfı ehliyet almak isteyenler için direksiyon sınavı taktikleri;

Öncelikle kursunuzdan yeteri kadar direksiyon dersi almayı ihmal etmeyin ve aldığınız dersin yeterli olmadığını düşünüyorsanız kursunuzdan ek ders alarak bilgilerinizi pekiştirin. Eğer hazır değilseniz  her sınavdan kaldığınızda cebinizden ekstra ücret çıkacağı için bu parayı sınavdan önce ders alarak değerlendirin. Yeni sistemde direksiyon sınavları çok daha detaylı ve geçme oranı daha düşük. Bu yüzden hata yapmamak için yeterince direksiyon eğitimi almaya ve heyecan yapmamaya çalışın.Merak etmeyin hakkı olan ve hiç kimse direksiyon sınavından kalmıyor. Sınav komisyonu başkanı hakkı olan herkesi geçirmek, hakkı olmayan adayı ise sınavdan bırakacaktır. Sınav alanında sınav komisyon başkanlarını kontrol eden denetmenlerde vardır. Örneğin siz sınavda hata yaptınız yada aracı istop ettirdiğiniz durumda sizi komisyon başkanını sizi başarılı sayarsa denetmenler o kişiye 1 yıl görev verilmemesi için rapor tutuyor.  O yüzden herkez işini yapıyor. Yani geçecek olan geçiyor. Kalacak olan ise kalıyor.

Randevu saatinizi tam olarak öğrenin ve 45 dakika önceden sınav alanında bulunun. Sizden önce sınava giren kişileri izleyerek taktikler almaya çalışın. Bu şekilde heyecanınızda azalır. 

Şimdi gelelim direksiyon sınavından geçmenin ince detaylarına; tüm eğitimlerinizi aldıktan sonra sınav günü eğitim aldığınız araç ile sınava girmeniz önemlidir. Çünkü usta şoförler bile yeni bir araca bindiğinde bir acemilik çeker bu acemiliği çekmemek için aynı araçla sınava girmeniz önemli bir detaydır.

Sınava gireceğiniz araçta önde komisyon başkanı arkada komisyon üyesi ve onun solunda sürücü kursundaki usta öğreticiniz. bulunur. Komisyon üyeleri çoğunlukla milli eğitimde çalışan memurlar yada öğretmenlerdir.

Araca bindikten sonra kimliğinizi çıkarın ve komisyon başkanına verin. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra size imza attırırlar. Öncelikle oturduğunuz koltuğuzu kendinize göre ayarlayın.Daha sonra iç ve dış aynaları kendinize göre ayarlayın.

Vitesi boşa alın, fren ve debriyaja aynı andan basarak aracı çalıştırınız. Kalkış yapmak için sola sinyalinizi verin. İyi bir kalkış yapabilmek için debriyaj pedalını yavaşça bırakırkensağ ayağınızla gaza basın. Zaten dizel araçla sınava giriyorsanız gaza çok az bassanız bile araç istop etmez.

Sinyalinizi verdiniz yolun müsait olduğunu gördünüz ve çıkış yaptınız. 1. Viteste kalkıp biraz gittikten sonra motoru fazla yormadan 2. Vitese alın aracı. 2. Vitese almak için yaklaşık 20 metre gitmek yeterlidir. Sınav güzergahında en fazla 3. Vitese kadar çıkarsınız. Durmak gerektiğinde  tekrar 1. Vitese alıp kalkış yapmayı unutmayın.

İlk turda çoğu zaman sürücü adayının kendisini rahatlatması ve sınav heyecanını yenmesi  için başka bir şey yapılmaz. İkinci turda dur-kalk yapılır. Dur kalk için araç belirlenen noktada durdurulur ve tekrar kalkış yaptırılır. Dur kalk yaparken debriyaj pedalını yavaşca bırakarak gaz vermeniz yeterlidir.Dur kalk yapılan yer eğimli bir yer olacağı için buradaki amaç el freni çekmeden ve aracı fazla kaydırmadan kalkış yapabilmektir.


İkinci turda dur-kalk yapılır. Dur kalk için araç belirlenen noktada durdurulur ve tekrar kalkış yaptırılır. Dur-kalk yaparken aynen kalkışta yaptığınız gibi debriayj pedalını yumuşak bir şekilde kaldırırken gaz vermeniz yeterlidir. Dur-kalk yapıan yol en az %7 eğimli bir yoldur ve buradaki amaç el frenini çekmeden ve aracı çok fazla geriye kaçırmadan sorunsuz bir şekilde kalkış yapmaktır.

Üçüncü turda araç belirlenen dubalar arasına geri geri park ettirilir. Araç geri geri park ediiliren arkada oturan komisyon üyesi araçta iner ve park etmeyi kontrol eder. Aracı geri vitese takınız. Dörtlüleri ister yakın ister yakmayın 45 derecelik açıyla dubalar arasına giriş yapın biraz geri geri gittikten sonra artık sireksiyonu toparlayın en fazla 3 hamlede parkedin. Aracı kaldırımdan en fazla 50 cm olacak şekilde parkınızı tamamlayın. Parkınız düzgünbir şekilde biterse dışarıdaki komisyon üyesi araca biner ve sınav devam eder. Sol sinyalinizi verip çıkış yapın.

Bir sonraki turda aracı belirlenen alanda geri geri 25 metre götüreceksiniz. Geri geri giderken aracı şeridin dışına ya da trafiği tehlikeye sokacak şekilde kullanmayın. Bunları yapmanız durumunda araçtan indirilip başarısız olursunuz.

Unutmayın usta şoför olabilirsiniz belkide en karışık trafikde bile araç kullanbilirsiniz. Ama aşırı özgüven tehlikeli kullanma makas yapma vs. sizin iyi araç kullandığınızı göstermez. Bu şekilde araç kullanırsınız komisyon üyeleri anında sizi indirir. Unutmayın araç kullanırken hem kendinizi hem de trafikteki diğer sürücüleri tehlikeye atmanız düşünülemez.

Şimdi size arkada oturan komisyon üyesinin elindeki formda neler olduğunu hatırlatalım. Komisyon üyeleri aynı formdan 3 tanesini doldurur. Birer formu her komisyon üyesi kendisi bir formda her ikisinin imzası olur. Bu formda neler var bakalım;

DİREKSİYON SINAVI DEĞERLENDİRME FORMU:

1.BÖLÜM: Bu bölümdeki maddelerden sadece birini bile hatalı yapsanız sınavda kalırsınız.

 • Emniyet kemerini takmıyor, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmiyor.
 • Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor.
 • Emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor.
 • Yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlayamıyor.
 • Kontrolsüz ve sinyal vermeden çıkış yapıyor.
 • Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymuyor.
 • Hız kurallarına uymuyor.
 • Takip mesafesini kurallara uygun olarak ayarlayamıyor.
 • Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor.
 • Kavşak yaklaşımında ve kavşaklarda kurallara uygun davranış sergilemiyor.
 • Dönüşlerde (sağa-sola) dönüş kurallarına ve işaretlerine uymuyor, dönüş öncesinde sinyal vermiyor.
 • Trafik ışık ve işaretlerine dikkat etmiyor, trafiğin polis tarafından yönlendirildiği durumlarda yönlendirmelere uymuyor.
 • Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanıyor.
 • Araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibak edemiyor.
 • Vites değiştirme becerisi ve vites değiştirmede araç kontrolü zayıf.
 • Direksiyon hâkimiyeti zayıf.
 • Araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı bulundu.
 • Yaya, okul ve hemzemin geçitlerinde geçiş kurallarına uymuyor.
 • Aracı geri viteste kullanma kurallarına uymuyor.
 • Araçların araşma park etme kurallarına uymuyor.

Yukarıda yazan 20 maddeden birinin bile ihlali direksiyon sınavından geçememenize neden olur.

2.BÖLÜM: Bu bölümdeki maddelerden 2 tanesini yerine getirmeyen aday sınavdan kalır

 • Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor.
 • Işık, ısıtma ve havalandırma sistemlerine ait kumanda yerlerini bilmiyor ve kullanamıyor. Yakıt, yağ, şarj ve hararet göstergelerini ve anlamlarını bilmiyor.
 • Durma, duraklama, indirme ve park etme kurallarına uymuyor.
 • Eğimli yolda aracı durdurma ve kaldırma becerisi yetersiz.
 • Diğer yol kullanıcılarına (çocuk, yaşlı, engelli ve bisikletli) geçiş hakkı vermiyor.
 • Geçiş üstünlüğü hakkına sahip olan araçlara geçiş izni vermiyor.
 • Çevreye duyarlı (korna-gürültü) ve enerji tasarrufu sağlayacak şekilde araç kullanamıyor.